Vánoční jarmark a rozsvícení stromu

• Daniela Kalvodová
  • 69

Naši žáci si již několikátým rokem kromě básní a písní připravují k příležitosti rozsvěcení vánočního stromu i pestrý sortiment produktů na vánoční jarmark. Letos jsme propojili náš celoroční projekt, kdy cestujeme napříč staletími, právě s výrobou zboží. Nacházíme se totiž v období středověku, a mohli jsme se tedy zabývat výrobou přírodních mastí, krémů, bylinných čajů, balzámů na rty, čokolád. A to vše od začátku, ze základních surovin. Žáci už ví, že aby se smísila vodní a olejová lázeň, musíme mít u obou těchto směsí stejnou teplotu, kakaové máslo je třeba rozpouštět ve vodní lázni a také, že pražené ořechy chutnají docela jinak, než ty přírodní, a mohla bych vyjmenovat spoustu dalších dovedností, kterými po těchto adventních středověkých přípravách naši žáci oplývají. Nejvíce pyšní byli asi na balzám na rty, protože si dosud někteří mysleli, že je možné ho koupit pouze v obchodě. Letos si žáci chtěli za výdělek pořídit přenosnou troubu s plotýnkami, aby se mohli věnovat vaření a pečení v ještě větší míře. A co myslíte? Podařilo se jim to? No samozřejmě! Stánek se vyprodal do posledního kusu a výdělek činil 4.578,- Kč. Začínáme tedy s výběrem trouby.