A ta svatá Barbora přišla k nám sem do dvora

Po příjezdu svatého Martina jsme se začali ve školce připravovat na příchod dalšího světce – tentokrát svaté Barbory. Vyslechli jsme si příběh o tom, kdo svatá Barbora byla – bydlela v Turecku, kde někteří z nás byli na dovolené, a tatínek ji zavřel do věže jako Lociku. Dozvěděli jsme se, že na její svátek chodily po vsi dívky oblečené do bílé barvy, hodným dětem dávaly dárky a zlobivé vyšupaly metličkou. Každý z nás se v rámci hry v takovou Barborku proměnil. Povídali jsme si o tom, co vůbec znamená být hodný a zlobivý, naučili jsme se další pranostiky, zvládli jsme napočítat až do stovky a poměřovali jsme mezi sebou velikosti věží, protože svatá Barbora je také ochránkyní stavitelů.

Každý z nás si vyrobil teplou, chundelatou ponožku a pověsil ji na nástěnku do šatny, aby nám Barbora měla kam dát případnou nadílku.

Mezitím jsme také stačili dojít na poštu odeslat dopisy Ježíškovi, postavit první sněhuláky, ozdobit vánoční stromeček u obecního úřadu stříbrnými a zlatými šiškami, sušenými pomeranči a sádrovými ozdobičkami, které jsme si sami namalovali, a pilně trénovat, abychom v sobotu mohli společně rozsvítit vánoční stromeček.

číst více 6. 12. 2023
Vánoční besídka v MŠ

Vážení rodiče,

tímto vás zveme na vánoční besídku, která se v MŠ uskuteční 14. 12. 2023 od 16:00. Těšit se můžete na vánoční koledy, básničky i dílničky. Ti z vás, kteří mají možnost, mohou přinést cukroví na ochutnání.

číst více 5. 12. 2023
Adventní odpoledne

Zveme vás na rozsvěcení vánočního stromu a těšíme se na viděnou u  stánku s výrobky žáků. Letos to pojali velkolepě a mají připraveno téměř 200 kusů různorodých výrobků.

Prosíme rodiče, aby své děti dovedli k budově hasičské zbrojnice ve Vojicích nejdéle v 16.45. Děkujeme!

číst více 30. 11. 2023
Svatý Martin

Každý z nás má v životě nějakého Martina – tatínka, dědečka, strýčka třeba kamaráda. A my jsme se ve školce seznámili s tím svatým. Vysvětlili jsme si, že se s jeho svátkem pojí mnoho říkanek o počasí, takzvaných pranostik. Třeba ta, že na svatého Martina kouřívá se z komína, a proto jsme si z cihel postavili komíny a pořádně v nich zatopili, a tak nás sníh ani mráz, které s sebou toto období přináší, nezaskočily.

A protože dny se zkracují a světla kvapem ubývá, přilákali jsme si ho k sobě do školky. Naši šatnu teď osvětlují lampiónky, ve kterých si za pár dní budeme moct domů odnést i betlémské světlo.

Dny v týdnu máme dávno v malíku, a tak víme, že pátek je poslední den, kdy se jde do školky. Minulý týden jsme ale v pátek ve školce nebyli. A proč? To jsme si vyslechli v pohádce o černokněžníkovi, kterého lidé porazili magickým zvukem – cinkáním klíčů. A stejně tak jako každý z nás slaví svátek, slaví svátek i naše země, Česká republika, a abychom mohli slavit taky a připomenout si vítězství nad černokněžníkem, zůstáváme 17. listopadu každý rok doma.

číst více 26. 11. 2023
Naše každodenní činnosti I.

Mrkněte, jací jsme šikovnícismile

číst více 16. 11. 2023
Elektrárna Hučák v Hradci Králové

Elektrárna Hučák v Hradci Králové

2.11.2023 byl překrásný podzimní den a nás čekal společný výlet – exkurze s Mateřskou školkou Sobčice, do vodní elektrárny Hučák v Hradci králové. Děti se nasvačily, a ještě u svačinky jsme si připomenuli pravidla, bezpečného pohybu, jak v autobuse, tak i ve městě, že to je veliké město, tak i v samotné elektrárně. A je to tady… autobus stojí před školkou a v něm už sedí děti z MŠ Sobčice. Pohodlně se naše děti posadily na sedačky, připásaly se, pan řidič děti přivítal, což bylo milé a vyjíždíme směr Hradec Králové.

Cestou pozorujeme práce traktorů na poli, provoz na silnici, míjíme město Hořice a veliké množství bagrů, tater a lidiček, kteří připravují stavbu pro dálnici z Hradce k Úlibicím. Vjíždíme do Hradce a děti dostávají kontrolní otázky … Rozdíl mezi městem a vesnicí? Co je to u silnice za zařízení, ve kterém se mění barvy a auta podle něho jezdí? Na jakou barvu můžeme jet a kdy musíme stát? Známe to! No to je parádasmile

Autobus zastavuje a přemísťujeme se do Elektrárny.

Ve vstupní hale nás přivítá paní průvodkyně a vede děti do promítacího sálu, kde jim povídá, k čemu slouží taková elektrárna a dává dětem otázky, jestli je taková elektrárna vlastně potřeba? Děti to znají a vědí, že by byla tma a nic by nám v domácnosti nefungovalo.

A je tu pohádka o panu Cvrčkovi, který je šikovný a umí si poradit a jako technik a konstruktér a takový „všeználek“ vyrábí elektrárnu tepelnou, vodní, jadernou, větrnou, solární… no prostě všechny druhy elektráren, které jen mohou být a dětem s jednoduchostí a praktičností, spojenou s pohádkou o Plejtvazníkovi a Blbajzníkovi vypráví, jak je třeba energiemi šetřit a proč. Po pohádkách se přesouvají děti do části laboratorní, kde si mají možnost posouvat například se solární mašinkou, vidí výbuch sopky, jak pracuje přepouštěcí vodní elektrárna, jak vzniká elektrický výboj a další.

Poté přecházíme do samotného srdce elektrárny kolem jezu, kde je opravdu veliký rachot od toho, jak proudí voda, a proto se taky nazývá elektrárna Hučák. A jdeme do budovy, kde jsou tři turbíny, ale pracuje pouze jedna a generátor.

Děti dostávají plyšového Voltíka a Joulinku a Elektrárna se s námi loučí.

V parku se děti ještě občerstvily dobrotami od maminky. Společné foto s Mateřskou školkou Sobčice, máme radost ze společných zážitků a nasedáme do autobusu a Hurá do školky na obědsmile

číst více 16. 11. 2023