Příroda usíná

Příroda se ukládá ke spánku a naši školku ovládli minulý týden duchové. Někteří se tváří smutně, další šťastně, pár z nich naštvaně, někteří se asi zahlédli v zrcadle a lekli se sami sebe a další si z nás s vyplazeným jazykem utahují. My ale víme, že všichni jsou hodní a jsou to naši kamarádi, takže z nich vůbec nemusíme mít strach. Povídali jsme si o tom, co to ten strach vůbec je a co ho v nás vyvolává. A proč k nám ti duchové vlastně zavítali? Protože jsme slavili Dušičky a v cizině oslavovali lidé Halloween. Vysvětlili jsme si, že všechno na světě má svůj začátek a konec a že všechno živé se rodí, žije a umírá, jak tyto tradice vznikly, co se během nich děje a jaký je mezi nimi rozdíl.

Zkusili jsme si napodobit výrazy duchů – zatvářili jsme se vesele, smutně, naštvaně i překvapeně a vymýšleli jsme, co nám dělá radost, z čeho býváme smutní nebo co nás dokáže rozzlobit. Potom k nám až z Anglie přiletěly nafukovací balónky a naučily nás, jak se anglicky někoho zeptáme, jak se má, a jak odpovíme, když se někdo zeptá nás.

Taky jsme si stihli zahrát na zapalování svíček, zahoubařit, postavit lesní hřbitov a strašidelný dům.

číst více 10. 11. 2023
Třídní schůzky - rezervační formulář

Zveme Vás na třídní schůzky, které se uskuteční 14. listopadu v budově základní školy.

Schůzky budou probíhat formou individuálních konzultací v rozmezí 16.00 - 18.00 hod.

V případě zájmu si můžete rezervovat schůzku s vybraným vyučujícím pomocí formuláře -> https://www.zsvojice.cz/pro-rodice/tridni-schuzky

číst více 8. 11. 2023
Rozhodnutí o přerušení provozu mateřské školy a školní družiny

Základní škola a Mateřská škola, Podhorní Újezd a Vojice, okres Jičín

Rozhodnutí o přerušení provozu mateřské školy a školní družiny

V souladu s § 3 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, přerušuji provoz mateřské školy od 23. 12. 2023 do 1. 1. 2024. V tyto dny bude přerušen i provoz školní jídelny. V souladu s § 8 vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, přerušuji provoz školní družiny od 23. 12. 2023 do 2. 1. 2024. Přerušení provozu bylo projednáno se zřizovatelem školy dne 17. 10. 2023.

Mgr. Jitka Jenčovská, ředitelka školy

číst více 6. 11. 2023
Plavání

Dýně Goliáš

Dýně Goliáš se stala takovým mezipředmětovým objektem napříč všemi ročníky naší školy. Žáci zapojili hrubou i jemnou motoriku, diskutovali jsme o různých možnostech zpracování, vážili a meřili jsme ingredience k výrobě dýňového kompotu. Čichové vnímání nezůstalo pozadu, takže už rozeznáme hřebíček od skořice, rozmarýn, mateřídoušku a citron. Z dýně jsme využili opravdu vše, takže se o přestávkách ozývá chroupání (vyloupaných - nebojte) dýňových semen, která jsme usušili.

Díky posíláme do Podhorního Újezda do zahradnictví, kde pan Laňar pěstuje dýně obřích rozměrů.

Hvězdárna a planetárium Hradec Králové

13. října jsme vyrazili do Hradce Králové, abychom se ještě více zdokonalili ve vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět. Během programu Poprvé ve hvězdárně se někteří žáci seznámili, jiní si zopakovali, proč se střídá den a noc a roční období, dále jsme se seznamovali s různými souhvězdími noční oblohy a podle Severky se učili nalézt světové strany. Také jsme cestovali po planetách Sluneční soustavy a podívali jsme se na astronomickou pohádku Polaris, která baví i dospělé. Bohužel nebylo příliš příznivé počasí, tak se neuskutečnilo bezpečné pozorování Slunce. I když jsme měli dostatek času, nestihli jsme prozkoumat vše, co hvězdárna nabízí. Je to možná tip pro Vás, kam vyrazit, až bude nevlídno.