Betlém

K Vánocům neodmyslitelně patří betlém. Celý týden si povídáme o Ježíškovi, o tradicích. Proto ani u nás v mš nesmí chybět betlém, který si děti samy navrhly, nakreslily a lepily.

Sv. Martin

Na sv. Martina, tím to všechno začíná. Začíná nám pomalu období týkající se Vánoc. Nesmí samozřejmě chybět svatomartinské husy a pečení svatomartinských rohlíčků.

Sněhulák

Stavíme sněhuláky. I když venku není sníh, nám to nevadí. Máme plno materiálu, ze kterého se dá sněhulák postavit.

Naše každodenní činnosti

Hrajeme si a trénujeme zrakové vnímání, barvy, tvary.

Náš les je náš kamarád. Proto nezapomínáme ani na jeho obyvatelé a chodíme v tomto období pravidelně dosypávat ptáčkům do krmítek.

Náš les

1. Dnešní den jsme věnovali pozorováním a sbíráním darů lesa. Je období, kdy dozrává plno rostlin, plodů, rostou houby. Popisujeme a povídáme si o plodech, které nacházíme, pozorujeme změny v přírodě, barvy listů. Listy, větvičky, žaludy, bukvice a jiné si děti ukládají do košíků, které si děti nosí na houby. Dary z lesa děti použily na výrobu malého lesa, a tím si ho neustále můžeme připomínat i ve třídě mateřské školy. Nejdříve si děti rozválely tvrdnoucí hmotu kuchyňským válečkem na těsto a postupně do hmoty zatlačovaly vše, co si v lese nasbíraly. Po zatvrdnutí hmoty les zabarvily do podzimních barev a to za pomocí prstových barev a svých prstíků. Užily si u toho moc legrace.

Pavouci v lese

Les je náš největší kamarád. Děti se každý den těší, že procházka povede do lesa, kde si rády hrají, prozkoumávají ho… Vždy najdou v lese něco nového a zajímavého. V tento den jsme společně pozorovali lesní pavouky, kterých tam bylo opravdu hodně. Rozhodli jsme se, že jim děti vyrobí kamarády z darů lesa. Povídali jsme si, jak vlastně takový pavouček vypadá, kolik má nohou, očí, čím se živí a kde bydlí. Pomocí provázku jsme vytvořili mezi dvěma stromy pavučinu. Děti nasbíraly větší šišky, a 8 klacíků, protože pavouček má přeci osm noh. Klacíky přidělaly za pomocí provázků na šišku a hotového pavouka jsme přidělali na pavučinu. Všechny děti si vyrobily toho svého pavouka, který jim les střeží.