Přidržte si čepice, hop a už jsme v Africe!

Venku už téměř propuklo jaro, a abychom si zkrátili čekání na teplé počasí, vydali jsme se do Afriky – tam totiž mají na rozdíl od nás teplo pořád. V Africe žije spoustu exotických zvířat, na které u nás v lese nebo na louce jen tak nenarazíme, ale chodíme se na ně dívat do zoo. A abychom si je prohlédli pořádně, vyrobili jsme si dalekohledy, které jsme si přivezli zpátky s sebou do školky a teď visí na výstavě v šatně. Zkuste se jimi zadívat taky – třeba dohlédnete až do Afriky.

číst více 10. 3. 2024
Muzikohraní

Děti milují hudbu. Přináší jim radost, potěšení, rozvíjí jejich kreativitu, inteligenci i schopnost komunikace.

V pondělí 26.2.2024 k nám přijela paní Dlouhá a přivezla nám muzikohraní. Co to je? Muzikohraní je relaxační prožitek ze společného rytmu s netradičními hudebními nástroji, které jsou používány k navození příjemného prožitku při meditacích, oslavách a tancích. Přivezla bubínky, mísy, rumba koule, indiánské flétny, zvonky, náramky, zvonkohry shanti, didžeridu a další zajímavé hudební nástroje, které naše děti neznají. A nejen, že měly možnost se s nimi seznámit, ale hlavně jim byla dána příležitost si tyto nástroje samy vyzkoušet a osahat a na ně si zahrát a vzájemně si je i vyměnit, aby slyšely, jak znějí a jak je možné na ně hrát. Bylo to moc zajímavé a pro děti příjemné se s netradičními nástroji skamarádit. Paní Dlouhá „teta“ je nechala, aby si každý nástroj osahaly a poslouchaly při rytmizaci tóny, které vyluzujísmile

Byla to překrásná hodinka strávená s netradičními zvuky, s milým a potěšujícím zážitkem v obklopení krásných hudebních nástrojů a děti si tento čas opravdu užily a už se těší na příště?

číst více 28. 2. 2024
Narodili se malí králíčci u Maťátků

Pomalu se probouzí příroda a naše Gábinka se pochlubila, že se jim narodili malí králíčci. No to je přece krása!!! A tak to u babičky paní Maťátkové vyjednala a měli jsme tu možnost se jít na ty maličké podívat.

Ráno jsme si povídali, jak se králíci chovají, co potřebují, jak jsou ubytování a v čem, čím se živí a děti zhlédly video pro jejich představivost.

Také jsme si povídali, že na nic nesmíme sahat a jen se koukat, abychom malé králíčky nevyplašili, aby se o ně mamka nebála.

Děti babičce vyrobily Planetku v dětských ručkách a bylo po svačince a už se těšily, oblékly a vycházka vedla směrem k domečku Maťátkových k babičce Gábinky.

Babička malé caparty očekávala a děti ji zazpívaly písničky a předaly vyrobenou Planetku a už nastal ten okamžik, kdy se mohly podívat na králíčky. Vzadu v králíkárně se choulilo několik chlupatých kuliček, kterým jen z chloupků vykukovala malá očka. Babička nechala děti nahlédnout do kotce s malými králíčky, ale děcka viděla i velké králíky, a to bylo něco jiného. Ti byli vidět v celé své velikosti a prohlíželi si děti a čekali, že by mohli něco dobrého na zoubek dostatsmile

Bylo to krásné a pomalu jsme se rozloučili, zamávali králíčkům, poděkovali babičce a šli se ještě projít a pak rovnou na oběd smile

U Pourů se narodila jehňátka

U Pourů se narodila dvě jehňátkasmile Jedno bílé – Bělka a to druhé Šedka. Jako už v loni, tak i letos byly děti pozvány, aby viděly tyto malé tvorečky, jak vypadají ve skutečnosti, a ne jenom na obrázcích.

Děti se opravdu těšily a Maxík s Miou nám vyprávěli, jak skotačí, co jedí, kde jsou s mamkou ovečkou ve chlívku a co potřebují, aby byli spokojeni.

Je pondělí a Maxík hlásí, že se můžeme přijít podívat, že babička i taťka jsou doma a jehňátka i velké ovečky nám ukáží.

Pustili jsme si pro představu dětí video o chovu oveček, a hurá po svačince můžeme vyjít.

Cestou se už děti nemohly dočkat a konečně… jsme tady. Uvítali nás babička i taťka Maxíka a Mii a děti nás vedly do chléva, kde jsou ovečky i s jehňaty. No to bylo radosti. Babička měla jedno jehňátko u sebe, a tak děti měly možnost si na něj sáhnout a pohladit ho. Každý si chtěl malé jehňátko pohladit a osahat tak heboučkou vlnu, do které jsou ovečky zabalené. Byla to krása. Jéje, je tu taky kočka zrzka Ouško a pejsek Eda! No to je paráda!

Je to krásný emotivní zážitek. Děti poděkovaly a rozloučily se a odcházíme směrem ke skále a po té k naší školcesmile

číst více 28. 2. 2024
Naše každodenní činnosti II.

Maškarní rej ve školce

Maškarní rej

Už celých čtrnáct dní dopředu se naše děti těšily na maškarní rej. Povídali jsme si o tradicích, že pomalu končí období vegetačního klidu a odpočinku a nastane období probouzející se přírody. Vyrobily si velikou basu, klauny a každý škrabošku na obličej z peříček a flitrů skrze které na nás koukali tygříci, koníci, ale i vlci a lišáci a vypravováním mezi sebou si sdělovaly, co budou mít na sobě za převlečení, jak budou nazdobeni, namalováni, jaké barvy má jejich převlečení a za koho to vlastně půjdou smile Bylo to překrásných a napínavých čtrnáct dní dopředu.

Konečně tu bylo správné datum 9.2.2024 a už od rána děti chodily v krásných maskách a převlecích. Přišla beruška, kovboj, kostra, hasič i s hasícím přístrojem a helmou na hlavě, rytíř, paní čáry máry, ninja a i dokonce květinková víla se probudila a přilétla k nám. Nechyběl ani kůň a basa. Od rána hrála muzika a o tanec nabyla nouze.

Zahájili jsme maškarním průvodem a následovaly soutěže a taneček s pohybem. Děti se učily žonglovat a věřte, není to tak lehké smile Prolézaly pod tyčí, házely na cíl, hrály kuželky, nosily míček na lžičce, pohybovaly se mezi kužely, nahrávaly ostatním úkoly, které mají plnit, držely rovnováhu, motaly bonbónky na špalík, atd… V okamžiku, kdy se rozsypaly nafukovací balónky byla zábava v plném proudu a při společném pinkání a tanci a radování veselá očka všem jen zářila a začala lumpačivá spontánní nálada.

Radovánky pokračovaly i po odpočinku, než šly děti domů.

Maškarní rej se nám opravdu zadařil a dětem se líbil a už se těší na příští rok.

Ale pozor, zítra je v obci masopust a to je to, na co se děti už dnes moc těší, neboť si mohou vzít ještě jednou svoje maskysmile